bihar assembly election result 2020 constituency wise winner candidates list

IndiaTV-English News

[ad_1]

Bihar Election Results 2020: Constituency-wise winners - full list

Bihar Election Results 2020: Constituency-wise winners – full list

Bihar Full List Winners: The counting of votes Bihar Assembly Election 2020 is underway. Polling throughout 243 seats passed off in three phases between October 28 and November 7. The time period of the 243-member Bihar Legislative Assembly will expire on November 29. Several exit polls have predicted victory for the RJD-led Grand Alliance which additionally includes the Congress and Left. The ruling NDA includes Nitish Kumar‘s Janata Dal (United) and the BJP.  While Nitish Kumar is searching for a document fourth time period, Lalu Yadav’s youthful son Tejashwi, who labored as deputy CM below Nitish for a short interval, is hoping to debut as Bihar chief minister. | BIHAR ELECTION 2020: FULL COVERAGE

BIHAR ELECTION RESULTS LIVE UPDATES

Bihar Election Results 2020: Full List of Winners (The list shall be up to date as and when outcomes are introduced)

S.NO.  Constituency Party Candidate  Status
1. Agiaon Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) Manoj Manzil Won
2. Alamnagar Janata Dal (United) Narendra Narayan Yadav

Leading

3. Alauli Rashtriya Janata Dal Ramvriksh Sada Leading
4. Alinagar Vikassheel Insaan Party Mishri Lal Yadav Won
5. Amarpur Janata Dal (United) Jayant Raj Leading
6. Amnour Bharatiya Janata Party Krishan Kumar Mantoo Leading
7. Amour Janata Dal (United) Saba Zafar Trailing
8. Araria Indian National Congress Abidur Rahman Leading
9. Arrah Bharatiya Janata Party Amrendra Pratap singh Trailing
10. Arwal Bharatiya Janata Party Dipak Kumar Sharma Trailing
11. Asthawan Janata Dal (United) Jitendra Kumar Leading
12. Atri Rashtriya Janata Dal Ajay Yadav Leading
13. Aurai Bharatiya Janata Party Ram Surat Kumar Leading
14. Aurangabad Indian National Congress Anand Shankar Singh Won
15. Babubarhi Janata Dal (United) Mina Kumari Won
16. Bachhwara Communist Party of India

Abdhesh Kumar Rai

Leading
17. Bagaha Bharatiya Janata Party Ram Singh Leading
18. Bahadurganj AIMIM Mohammad Anzar Nayeemi Leading
19. Bahadurpur Janata Dal (United) Madan Sahni Won
20. Baikunthpur Rashtriya Janata Dal Prem Shankar Prasad Leading
21. Baisi AIMIM Syed Ruknddin Ahmad Leading
22. Bajpatti Rashtriya Janata Dal Mukesh Kumar Yadav Leading
23. Bakhri Communist Party of India Suryakant Paswan Won
24. Bakhtiarpur Rashtriya Janata Dal Aniruddh Kumar Won
25. Balrampur Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) Mahboob Alam Won
26. Baniapur Rashtriya Janata Dal Kedar Nath Singh Won
27. Banka Bharatiya Janata Party Ram Narayan Mandal Leading
28. Bankipur Bharatiya Janata Party Nitin Nabin Leading
29. Banmankhi Bharatiya Janata Party Krishna Kumar Rishi Leading
30. Barachatti Hindustani Awam Morcha (Secular) Jyoti Devi Leading
31. Barari Janata Dal (United) Bijay Singh Leading
32. Barbigha Bharatiya Janata Party Rampravesh Rai Leading
33. Barbigha Janata Dal (United) Sudarshan Kumar Leading
34. Barh Bharatiya Janata Party Gyanendra Pratap Singh Leading
35. Barhara Bharatiya Janata Party Raghvendra Prasad Singh Won
36. Barharia Rashtriya Janata Dal Bachcha Pandey Leading
37. Baruraj Bharatiya Janata Party Arun Kumar Singh Won
38. Bathnaha Bharatiya Janata Party Anil Kumar Won
39. Begusarai Bharatiya Janata Party Kundan Kumar Leading
40. Belaganj Rashtriya Janata Dal Surendra Prasad Yadav Leading
41. Beldaur Janata Dal (United) Panna Lal Singh Patel Leading
42. Belhar Janata Dal (United) Manoj Yadav Won
43. Belsand Rashtriya Janata Dal Sanjay Kumar Gupta Won
44. Benipatti Bharatiya Janata Party Vinod Narayan Jha Won
45. Benipur Janata Dal (United) Binay Kumar Choudhary Won
46. Bettiah Bharatiya Janata Party Renu Devi Leading
47. Bhabua Rashtriya Janata Dal Bharat Bind Won
48. Bhagalpur Indian National Congress Ajit Kumar Leading
49. Bhorey Janata Dal (United) Sunil Kumar Leading
50. Bibhutipur Communist Party of India (Marxist) Ajay Kumar Leading
51. Bihariganj Janata Dal (United) Niranjan Kumar Mehta Leading
52. Biharsharif Bharatiya Janata Party Dr. Sunil Kumar Leading
53. Bihpur Bharatiya Janata Party Kumar Shailendra Leading
54. Bikram Indian National Congress Siddharth Saurav Won
55. Bisfi Bharatiya Janata Party Haribhushan Thakur “Bachol” Leading
56. Bochaha Vikassheel Insaan Party Musafir Paswan Leading
57. Bodh Gaya Rashtriya Janata Dal Kumar Sarvjeet Leading
58. Brahampur Rashtriya Janata Dal Shambhu Nath Yadav Won
59. Buxar Indian National Congress Sanjay Kr. Tiwari @ Munna Tiwari Won
60. Chainpur Bahujan Samaj Party Mohd. Sama Khan Leading
61. Chakai Independent Sumit Kumar Singh Won
62. Chanpatia Bharatiya Janata Party Umakant Singh Won
63. Chapra Bharatiya Janata Party Dr. C.N. Gupta Leading
64. Chenari  Indian National Congress Murari Prasad Gautam Won
65. Cheria Bariarpur Rashtriya Janata Dal Rajvanshi Mahto Won
66. Chhatapur Bharatiya Janata Party Neeraj Kumar Singh Leading
67. Chiraiya Bharatiya Janata Party Lal Babu Prasad Gupta Leading
68. Danapur Rashtriya Janata Dal Rit Lal Ray Leading
69. Darauli Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) Satyadeo Ram Won
70. Daraundha Bharatiya Janata Party Karanjeet Singh Alias Vyas Singh Leading
71. Darbhanga Bharatiya Janata Party Sanjay Saraogi Won 
72. Darbhanga Rural Rashtriya Janata Dal Lalit Kumar Yadav Won 
73. Dehri Rashtriya Janata Dal Phate Bahadur Singh Won 
74. Dhaka Bharatiya Janata Party Pawan Kumar Jaiswal Won 
75. Dhamdaha Janata Dal (United) Leshi Singh Leading
76. Dhauraiya Rashtriya Janata Dal Bhudeo Choudhary Leading
77. Digha Bharatiya Janata Party Sanjiv Chaurasia Leading
78. Dinara Rashtriya Janata Dal Vijay Kumar Mandal Won
79. Dumraon Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) Ajit Kumar Singh Leading
80. Ekma Rashtriya Janata Dal Srikant Yadav Leading
81. Fatuha Rashtriya Janata Dal Dr. Ramanand Yadav Leading
82. Forbesganj Bharatiya Janata Party Vidya Sagar Keshari Won
83. Gaighat Rashtriya Janata Dal Niranjan Roy Leading
84. Garkha Rashtriya Janata Dal Surendra Ram Leading
85. Gaura Bauram Vikassheel Insaan Party Swarna Singh Won
86. Gaya Town Bharatiya Janata Party Prem Kumar Leading
87. Ghosi Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) Ram Bali Singh Yadav Won
88. Gobindpur Rashtriya Janata Dal MD Kamran Won
89. Goh Rashtriya Janata Dal Bhim Kumar Singh Won
90. Gopalganj Bharatiya Janata Party Subash Singh Leading
91. Gopalpur Janata Dal (United) Narendra Kumar Niraj Won
92. Goriakothi Bharatiya Janata Party Devesh Kant Singh Won
93. Govindganj Bharatiya Janata Party Sunil Mani Tiwari Won
94. Gurua Rashtriya Janata Dal Vinay Kumar Leading
95. Hajipur Bharatiya Janata Party Awadhesh Singh Won
96. Harlakhi Janata Dal (United) Sudhanshu Shekhar Leading
97. Harnaut Janata Dal (United) Hari Narayan Singh Leading
98. Harsidhi (S.C) Bharatiya Janata Party Krishnanandan Paswan Won
99. Hasanpur Rashtriya Janata Dal  Tej Pratap Yadav Won
100. Hathua Rashtriya Janata Dal  Rajesh Kumar Singh Leading
101. Hayaghat Bharatiya Janata Party Ram Chandra Prasad Won
102. Hilsa Janata Dal (United) Krishnamurari Sharan urf Prem Mukhiya Leading
103. Hisua Indian National Congress Nitu Kumari Leading
104. Imamganj Hindustani Awam Morcha (Secular) Jitan Ram Manjhi Won
105. Islampur Rashtriya Janata Dal Rakesh Kumar Roushan Won
106. Jagdishpur Rashtriya Janata Dal Ram Vishnu Singh Won
107. Jale Bharatiya Janata Party Jibesh Kumar Won
108. Jamalpur Indian National Congress Ajay Kumar Singh Leading
109. Jamui Bharatiya Janata Party Shreyasi Singh Won
110. Jehanabad Rashtriya Janata Dal Kumar Krishna Mohan urf Suday Yadav Won
111. Jhajha Janata Dal (United) Damodar Rawat Won
112. Jhanjharpur Bharatiya Janata Party Nitish Mishra Leading
113. Jokihat AIMIM Shahnawaz Won
114. Kadwa Indian National Congress Shakeel Ahmad Khan Leading
115. Kahalgaon Bharatiya Janata Party Pawan Kumar Yadav Leading
116. Kalyanpur Rashtriya Janata Dal Manoj Kumar Yadav Won
117. Kalyanpur Janata Dal (United) Mahesh Hazari Won
118. Kanti Rashtriya Janata Dal Mohammad Israil Mansuri Won
119. Karakat Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) Arun Singh Won
120. Kargahar Indian National Congress Santosh Kumar Mishra Leading

 

Fight against Coronavirus: Full coverage



[ad_2]

Source link