Australia Day 2023 Honours List

46

2023-01-25 16:36:59

The Governor-General is pleased to announce the following appointments and awards:

COMPANION OF THE ORDER IN THE GENERAL DIVISION

The Honourable James Leslie ALLSOP AO

NSW

For eminent service to the judiciary and to the law, to organisational and technological reform, to legal education, and to insolvency law.

His Excellency the Honourable Christopher John DAWSON APM

Perth WA 6000

For eminent service to public administration through law enforcement roles, to reconciliation, and as the 34th Governor appointed in Western Australia.

Professor Emeritus Peter HANNAFORD

South Yarra VIC 3141

For eminent service to science, particularly to experimental physics, as an academic and researcher, to professional institutions, and as a role model for young scientists.

Professor Melissa Helen LITTLE

Coburg VIC 3058

For eminent service to medical research through pioneering contributions to regenerative therapies for kidney disease, and to stem cell medicine.

The Honourable Margaret REYNOLDS

Richmond TAS 7025

For eminent service to the people and Parliament of Australia, to social justice, gender equality and Indigenous rights, to local government, and to the community.

The late Mr Archibald William ROACH AM

Formerly of Port Fairy VIC 3284

For eminent service to the performing arts as a songwriter and musician, to Indigenous rights and reconciliation, and through support for emerging First Nations artists.

OFFICER OF THE ORDER IN THE GENERAL DIVISION

Dr Michele Judy ALLAN

Armadale VIC 3143

For distinguished service to the agricultural, food production and business sectors, and to tertiary education.

Emeritus Professor Warwick Peter ANDERSON AM

Toorak VIC 3142

For distinguished service to health and medical research organisations, and to professional associations.

Ms Glenys BEAUCHAMP PSM

Kingston ACT 2604

For distinguished service to public administration, particularly innovative health reform, industry and science policy, and program delivery.

Professor Michael Claude BERNDT

Mount Eliza VIC 3930

For distinguished service to medical research in the field of haematology, to tertiary education, and to the promotion of science.

Distinguished Professor Matthew Malcolm COLLESS

ACT

For distinguished service to scientific research, particularly to astronomy and astrophysics, and to professional societies.

Professor Clare Elizabeth COLLINS

Valentine NSW 2280

For distinguished service to nutritional health and dietetics research and communication, and to scientific organisations.

The late Dr Kenneth Ernest COLLINS AM

Formerly of Mount Claremont WA 6010

For distinguished service to international humanitarian projects, and to the community of Western Australia.

Professor Steven COLLINS

VIC

For distinguished service to medical and health science research, particularly in the field of prion disease.

Professor Mark James COOK

Parkville VIC 3052

For distinguished service to neurological medicine and research through contributions to the treatment of epilepsy.

Dr John Alexander CRAVEN

Middle Park VIC 3206

For distinguished service to food biosecurity and environmental safety, to veterinary science research, and to the dairy industry.

Mr Paul Noel DAINTY AM

VIC

For distinguished service to the community through the organisation of charitable events following the Bushfires 2019-20.

Mrs Amanda Mary ELLIOTT

Toorak VIC 3142

For distinguished service to the horse racing industry through a range of executive roles, and to the community.

Ms Katrina Roslyn FANNING PSM

Farrer ACT 2607

For distinguished service to the Indigenous community through education and health initiatives, and to sport.

Associate Professor Rhonda Muriel FARAGHER

Ferny Grove QLD 4055

For distinguished service to people with Down Syndrome through research programs and education initiatives.

Mr Michael John FULLER APM

NSW

For distinguished service to law enforcement as Commissioner of Police in New South Wales, and to criminal intelligence governance.

Mr Robin Charles GEHLING

Bruce ACT 2617

For distinguished service to the maritime transport and safety industries, and to naval architecture.

Professor Emeritus Mary-Jane GETHING

East Melbourne VIC 3002

For distinguished service to biochemistry and molecular biology, to tertiary education, and to the arts.

The Honourable Prudence Jane GOWARD

Goulburn NSW 2580

For distinguished service to the people and Parliament of New South Wales, and to women’s affairs.

Dr Francis Gerard GURRY

Geneva SWITZERLAND 1222

For distinguished service to intellectual property law and research, and to tertiary education.

Mrs Jane HEMSTRITCH

VIC

For distinguished service to the community through medical research administration, the arts, and business roles.

Mr Gregory James HOOD

Bruce ACT 2617

For distinguished service to the national transportation and aviation industries, and to the not-for-profit sector.

Professor David Arthur HUME

Yeronga QLD 4104

For distinguished service to biological science, particularly molecular biology, and to tertiary education.

Mr Peter Andrew JENNINGS PSM

ACT

For distinguished service to the development of strategic and international policy, and to public affairs.

Mr Christopher Richard JOHNSON AM

Millers Point NSW 2000

For distinguished service to urban design and architecture, to planning reform and compliance, and to the community.

Ms Merran Horne KELSALL

Richmond VIC 3121

For distinguished service to the financial accounting sector, to professional organisations, and to the community.

Ms Carol Anne KIDU

Machans Beach QLD 4878

For distinguished service to human rights, to community development, and to international relations.

Professor Susan Elizabeth KURRLE

Hornsby NSW 2077

For distinguished service to medicine as a geriatrician, and to research into dementia and cognitive function.

The Honourable Emilios John KYROU

Camberwell VIC 3124

For distinguished service to the judiciary and to the law, to professional associations, and to the community.

Emeritus Professor Jane LATIMER

Hunters Hill NSW 2110

For distinguished service to tertiary education and research, particularly public health, and to women.

Distinguished Professor Jie LU

NSW

For distinguished service to engineering and computer science, particularly through the research and development of artificial intelligence.

Emeritus Professor Robert Michael MANNE

Cottlesbridge VIC 3099

For distinguished service to tertiary education, to political and social commentary, to public affairs, and to the Indigenous community.

Emeritus Professor Jill Patricia MCKEOUGH

NSW

For distinguished service to intellectual property law, to tertiary education, to law reform, and to professional organisations.

Emeritus Professor Alexander (Jack) John MCLEAN

Norwood SA 5067

For distinguished service to road safety research, particularly to the causes and prevention of motor vehicle accidents.

Mr Thomas Michael MOLLENKOPF

Shoreham VIC 3916

For distinguished service to business, particularly through the essential services industry, and to the community.

Dr Robert Victor MORGAN

NSW

For distinguished service to the Indigenous community, to tertiary education leadership, and in health advisory roles.

Mr William Mortimer MUIRHEAD AM

SA

For distinguished service to the business sector, to the community of South Australia, and to international relations.

Mr Phillip Roger NOYCE

California USA

For distinguished service to the arts as a film and television director, producer, and screenwriter.

The late Professor George Christopher PATTON

VIC

For distinguished service to psychiatry and developmental epidemiology, to youth health and wellbeing, and to mental health research.

Mr Andrew PENN

VIC

For distinguished service to business, to charitable organisations, to youth, and to the arts.

Dr Anthony James PRESS

TAS

For distinguished service to the environment, particularly to the preservation of the Antarctic and Kakadu.

Emeritus Professor Ian Malcolm RAMSAY

Princes Hill VIC 3054

For distinguished service to the law, to regulatory bodies, to tertiary education, and to law reform.

Professor Alexander John SMITS

New Jersey USA

For distinguished service to aerospace engineering, particularly in the field of fluid dynamics, and to tertiary education.

Emeritus Professor Bruce John TONGE

Woodend VIC 3442

For distinguished service to psychiatric medicine and research, to tertiary education, to youth, and to the community.

Dr Anne Louise TONKIN

SA

For distinguished service to medical professional regulation, to tertiary education, and to clinical pharmacology.

Dr Helen Kay TOPE

VIC

For distinguished service to environmental protection, particularly of the ozone layer, through leadership, research and policy development.

Mr Scott WILLIAMS AM

Noosa Heads QLD 4567

For distinguished service to business, to tertiary education, and through philanthropic contributions.

Professor Heddy ZOLA

Joslin SA 5070

For distinguished service to medical research, particularly immunology and immunopathology, and to professional associations.

MEMBER OF THE ORDER IN THE GENERAL DIVISION

Mr Edward Anthony ADAIR

South Melbourne VIC 3205

For significant service to arts administration and philanthropic endeavours.

Mr Frederick Eyitayo ALALE

Waterways VIC 3195

For significant service to the African communities of Victoria.

Mr Harold James ALLIE BEM

Chester Hill NSW 2162

For significant service to veterans, to Indigenous organisations, and to the community.

Dr John Francis ANGUS

Giralang ACT 2617

For significant service to the agricultural sector through research roles, and to education.

Dr James Harrison AYLWARD

Indooroopilly QLD 4068

For significant service to biomedical research, and commercialisation.

Ms Lucinda Jane BARRY

Deakin ACT 2600

For significant service to public health policy in executive roles, and to medicine.

Emeritus Professor Linda Mary BARWICK

Torrens Park SA 5062

For significant service to the preservation and digitisation of cultural heritage recordings.

Mr Anthony BASTIC

Darling Point NSW 2027

For significant service to the special events industry.

Dr Sonya Maree BENNETT

ACT

For significant service to public health in leadership roles.

Emeritus Professor Claude Charles BERNARD

Balwyn North VIC 3104

For significant service to medical research, and to education.

Sir Michael David BISHOP CBE

Darling Point NSW 2027

For significant service to the not-for-profit sector through philanthropic support.

Mr Robert Terry BLAMEY

VIC

For significant service to management in the music industry.

Professor Robert BRANDER

Coalcliff NSW 2508

For significant service to coastal science, and to the community, through beach safety research and education.

Dr Judith Margaret BRETT

Northcote VIC 3070

For significant service to education and public debate, particularly in social science and politics.

The Honourable Clive Morris BROWN

Bassendean WA 6054

For significant service to the Parliament of Western Australia, and to industrial relations.

Ms Juliet Helena BROWN OAM

SA

For significant service to the insurance and superannuation industries.

Mr Peter BROWN

Albion Park NSW 2527

For significant service to community social welfare organisations.

Mr Warren Lindsay BROWN

Goulburn NSW 2580

For significant service to media as a cartoonist, and to military history.

Dr Alan Douglas BRYAN

VIC

For significant service to paediatric medicine.

Dr Sally Lee BRYANT

TAS

For significant service to wildlife and land conservation in Tasmania.

Dr Therese BURKE

Lilyfield NSW 2040

For significant service to medicine, particularly to multiple sclerosis research, and to nursing.

Professor Jennifer Mary BURN

Lewisham NSW 2049

For significant service to the law in the field of anti-slavery and migration.

Dr Elizabeth Ann BYRSKI

Melville WA 6156

For significant service to tertiary education, and to literature.

Mr Michael Anthony CASSEL

Sans Souci NSW 2219

For significant service to theatre production.

Professor Clara Kayei CHOW

NSW

For significant service to medicine as a cardiologist, and to research.

Dr Elizabeth Ann COATES

Semaphore SA 5019

For significant service to special needs dentistry, and to oral health care.

Ms Jennifer Elizabeth COLLINS

Ryde NSW 2112

For significant service to veterans and their families, and to nursing.

Emeritus Professor Jillianne Leigh COOK

Fairfield VIC 3078

For significant service to physiotherapy, and to sports medicine.

Mr Stephen Paul CORNELISSEN

VIC

For significant service to community health, and to basketball.

Dr Thomas Wells COTTEE

WA

For significant service to obstetrics and gynaecology.

Mrs Annette Mary COURT

Kooyong VIC 3144

For significant service to golf administration, and to the community.

Dr Theresa Marie CRAIG

Maleny QLD 4552

For significant service to politics, and to the agriculture industry.

Ms Susan Dorothy CROW

East Melbourne VIC 3002

For significant service to sports administration.

Dr Anthony Bernard CULL

New Zealand

For significant service to medical administration, and to community health.

Mrs Margaret Merilyn CUNNINGHAM

NSW

For significant service to the community through charitable organisations.

Ms Chloe Bennett DALLIMORE

Coogee NSW 2031

For significant service to the performing arts, particularly as a performer.

The late Mr Christopher DAVIS

Formerly of Turramurra NSW 2074

For significant service to water management.

Dr Paula DAWSON

QLD

For significant service to the visual arts, and to research in holographic technology.

Associate Professor John Walton DEARIN

Sodwalls NSW 2790

For significant service to medicine, and to community health in Lithgow.

Professor Martin DELATYCKI

Hawthorn VIC 3122

For significant service to medicine, to genetic research, and to education.

Dr Jennifer Flavia DELIMA

Paechtown SA 5245

For significant service to rural and remote medicine.

Dr David Hope DENTON RFD KC

VIC

For significant service to the law.

Mrs Rosemary Gai DERWIN

Kellyville NSW 2155

For significant service to youth through Girl Guides, and to the community.

Dr Marcia DEVLIN

VIC

For significant service to higher education, and to women.

Dr Geoffrey John DOBB

Subiaco WA 6008

For significant service to intensive care medicine, and to professional associations.

Ms Lynda DORRINGTON

WA

For significant service to art administration.

Associate Professor Peter Andrew DOWNIE

Clayton VIC 3168

For significant service to paediatric oncology, to teaching, and to research.

Ms Belinda DUARTE

VIC

For significant service to the Indigenous community, and to sports administration.

Emeritus Professor Stephen John DUCKETT

Melbourne VIC 3000

For significant service to public health policy and management, and to tertiary education.

Professor Patricia Lynette DUDGEON

St James WA 6102

For significant service to Indigenous mental health and wellbeing, and to education.

Mrs Nancy Rae DWYER

Charlestown NSW 2290

For significant service to netball in New South Wales.

Ms Bronwen EDWARDS

QLD

For significant service to mental health and suicide prevention.

Ms Helen Germein EDWARDS

Woodside SA 5244

For significant service to the tourism industry in South Australia.

Mr Walter John EDWARDS

Floreat WA 6014

For significant service to cricket administration.

Mr Richard James EVANS

Edgecliff NSW 2027

For significant service to performing arts administration.

Dr Annabelle FARNSWORTH

Dawes Point NSW 2000

For significant service to medicine, and to women’s health.

Dr Kirstin Irene FERGUSON

Sunshine Coast QLD 4551

For significant service to business, and to gender equality.

Professor Elizabeth FERNANDEZ

Matraville NSW 2036

For significant service to education, to social justice, and to professional associations.

Professor Gemma Alexandra FIGTREE

Wollstonecraft NSW 2065

For significant service to medicine in the field of cardiology.

The Honourable Professor Verity FIRTH

Glebe NSW 2037

For significant service to the Parliament of New South Wales, and to social inclusion.

Ms Dominique Gayle FISHER

Shoreham VIC 3916

For significant service in a range of roles and organisations.

Mr Patrick Joseph FLANNIGAN

VIC

For significant service to sports administration, and to corporate governance.

Mrs Anne Ferguson FLINT

NSW

For significant service to education, and to those with disability.

Professor Maralyn FOUREUR

Newcastle NSW 2300

For significant service to nursing in the field of midwifery.

Mrs Jane Elizabeth FREUDENSTEIN

NSW

For significant service to adolescent health, and to the arts.

Ms Elisabetta Maria GIANNINI

Middle Park VIC 3206

For significant service to architecture, and to the arts.

Professor Lorraine GRAHAM

Melbourne VIC 3000

For significant service to education, particularly in the field of inclusive learning.

The late Mr Stephen Edward GREGG

Formerly of Sunshine Beach QLD 4567

For significant service to the Queensland tourism industry in leadership roles.

Dr Trina GREGORY

ACT

For significant service to general practice medicine.

Distinguished Professor Lyn Robyn GRIFFITHS

Burleigh Heads QLD 4220

For significant service to genetics, and to research into neurological disorders.

Ms Geraldine Marcia HARWOOD

South Hobart TAS 7004

For significant service to youth, and to the disability sector.

Her Honour Judge Kate Isabella HAWKINS

VIC

For significant service to the law, and to judicial education.

Professor Emeritus Debra Claire HENLY

Doonan QLD 4562

For significant service to education administration, and to science.

Professor David Alan HENSHER

Waverton NSW 2060

For significant service to transport, and to supply chain management.

Mr Timothy John HESS

Spreyton TAS 7310

For significant service to aquaculture, and to the community of Tasmania.

Emeritus Professor Jennifer Jane HOCKING

Kensington VIC 3031

For significant service to the preservation of Australian political history.

Mrs Sylvia HOFFMAN

Coolbinia WA 6050

For significant service to the Jewish community.

Mr Victor Patrick HOOG ANTINK

Mermaid Beach QLD 4218

For significant service to the property industry, and to corporate governance.

Emeritus Professor Richard Lionel HOWITT

Eastwood NSW 2122

For significant service to education, and to the Indigenous community.

Ms Catherine Elizabeth HUNT

QLD

For significant service to the arts and cultural sector, and to women.

Ms Susan Jane HUNT PSM

WA

For significant service to animal welfare, and to public administration.

Ms Suzanne Jennifer HUNT

Ventnor VIC 3922

For significant service to the arts, particularly live performance, and to community health.

Dr Betsy Rivers JACKES

QLD

For significant service to botany, to conservation, and to tertiary education.

Mr John JARRETT

Old Reynella SA 5161

For significant service to community health, and to veterans and their families.

Mr Peter Moreton JOHNSON

QLD

For service to conservation and the environment, particularly to macropods.

Professor Brian KELLY

Newcastle NSW 2300

For significant service to medical education, and to professional organisations.

The late Dr Gregory John KESBY

NSW

For significant service to obstetrics and gynaecology, and to professional organisations.

Ms Carol Annie KIEFER

Batlow NSW 2730

For significant service to the community, and to women.

Conjoint Professor Edwin Philip KIRK

NSW

For significant service to genetic pathology and clinical genetics, and to medical research.

Professor Kiaran KIRK

O’Connor ACT 2602

For significant service to science education and research, and to professional organisations.

Ms Jean KITTSON

NSW

For significant service to the arts as a performer, writer and comedian.

Dr Melvyn Gabriel KORMAN

Toorak VIC 3142

For significant service to gastroenterological and hepatological medicine.

Dr Robin Jana KRAMAR

Mosman NSW 2088

For significant service to education in the field of human resource management.

Ms Kylie Jane KWONG

NSW

For significant service to the hospitality industry, and to the community.

Mr Philip Archibald LAW

Armadale VIC 3143

For significant service to the community through a range of humanitarian organisations.

Dr Mark David LEEDHAM

NT

For significant service to dental medicine, and to professional organisations.

Dr Michael David LEVITT

Perth WA 6000

For significant service to medical administration, and to professional associations.

Mr Rodney Selwyn LEWIS

Mosman NSW 2088

For significant service to the law, to business, and to the community.

Clinical Professor Graham John LIESCHKE

Ascot Vale VIC 3032

For significant service to medicine as a haematologist, and to medical research.

Dr Stephen LOCARNINI

Balaclava VIC 3183

For significant service to medicine as a virologist, and to medical research.

Dr Elizabeth Anne LORDING (MCDONALD)

Malvern VIC 3144

For significant service to medicine, particularly to Multiple Sclerosis rehabilitation and research.

Dr Sadhana MAHAJANI

Parap NT 0820

For significant service to aged care, and to community health.

Dr Donald John MARKWELL

North Adelaide SA 5006

For significant service to education in a range of roles.

Mr Paul Kenneth MAYTOM

Leeton NSW 2705

For significant service to local government, and to the community of Leeton.

Dr Stuart Russell MCGILL

NSW

For significant service to the mining and resources sector, and to business.

Emeritus Professor Paul Gerard MCMENAMIN

Mount Eliza VIC 3930

For significant service to tertiary medical education.

Mrs Sarah MERRIDEW

Launceston TAS 7250

For significant service to corporate governance, and to the Tasmanian community.

Ms Leanne MILLER

VIC

For significant service to women’s affairs, and to the Indigenous community.

Professor Helen MILROY

WA

For significant service to public health, and to the Indigenous community.

The late Mr John Bruce MOXON

Formerly of Northmead NSW 2152

For significant service to community health, and to people with physical disability.

The late Reverend Neville MUIR

Formerly of Beaconsfield VIC 3807

For significant service to the deaf community, and to international Christian ministry.

Ms Joanne Emily MULLER

NSW

For significant service to youth, to community health, and to the law.

Dr Heather Rose NANCARROW

QLD

For significant service to education, and to the saftey of women.

Dr Leslie Karl NATHANSON

Bardon QLD 4065

For significant service to medicine as a gastrointestinal and laparoscopic surgeon.

Emeritus Professor Pauline Anne NESTOR

Abbotsford VIC 3067

For significant service to tertiary education and research.

The late Emeritus Professor Peter John NOONAN

Formerly of Red Hill South VIC 3937

For significant service to education in a range of roles.

Emeritus Professor Barry NURCOMBE

St Lucia QLD 4067

For significant service to medicine as a psychiatrist, and to tertiary education.

Dr Lisa Joy OBRIEN

Woollahra NSW 2025

For significant service to the community, particularly through social welfare organisations.

Dr Elaine ONG

VIC

For significant service to veterinary medicine, and to animal welfare and rescue.

Ms Bruna PAPANDREA

Coogee NSW 2034

For significant service to the performing arts as a film and television producer.

Emeritus Professor John Stewart PATE

Denmark WA 6333

For significant service to botany, and to tertiary education.

Ms Mary PATETSOS

Henley Beach South SA 5022

For significant service to multicultural affairs, and to aged care through board positions.

Ms Susan PEARCE

NSW

For significant service to public health administration and governance.

Dr Neil John PEPPITT

Hunters Hill NSW 2110

For significant service to dentistry, and to tertiary education.

Professor Anna POIDEVIN (DE FAZIO)

Maroubra NSW 2035

For significant service to medicine, particularly cancer research.

Mr David POLSON

Potts Point NSW 2011

For significant service to community health through HIV education and advocacy roles.

Dr Michelle Anne POTTER

Wanniassa ACT 2903

For significant service to the performing arts in a range of roles.

Mr Barry Ewen PRESGRAVE OAM

Eden Hills SA 5050

For significant service to veterans, and to emergency service organisations.

Mrs Bess Nungarrayi PRICE

East Side NT 0870

For significant service to the Parliament of the Northern Territory, and to the Indigenous community.

Dr Timothy William PROUDMAN

SA

For significant service to plastic and reconstructive surgery, and to professional organisations.

Emeritus Professor Ian Bruce PUDDEY

WA

For significant service to medical education, research and administration.

Professor Gail Petuna RISBRIDGER

Malvern East VIC 3145

For significant service to medical research and administration, and to education.

Dr Amanda RISCHBIETH

Aldgate SA 5154

For significant service to public health administration and governance.

Mr Ian Henry RISELEY OAM

Moorooduc VIC 3933

For significant service to Rotary International in executive roles.

Ms Angela Fleur RYDER

Atwell WA 6164

For significant service to the Aboriginal communities of Western Australia.

The Venerable Canon Professor Peter SANDEMAN

Adelaide SA 5000

For significant service to the Anglican Church of Australia, and to the community of South Australia.

Mrs Jennifer SCOTT

Wentworth Falls NSW 2782

For significant service to the community through a range of organisations.

Mr Stephen John SCUDAMORE

Subiaco WA 6008

For significant service to business and commerce, and to the mining and resources sector.

Mrs Mary SEEFRIED

Moggill QLD 4070

For significant service to equestrian sports.

Ms Robbie SEFTON

Tamworth NSW 2340

For significant service to agribusiness, and to the community in a range of roles.

Dr Roger SEXTON

St Georges SA 5064

For significant service to medical practitioners through health initiatives, and to professional associations.

Dr Gary Allen SHIELS

North Bondi NSW 2026

For significant service to town planning, and to the community.

Mr John Priestley SIMPSON

VIC

For significant service to the business sector, to education, and to the community.

Judge Rauf SOULIO

SA

For significant service to multicultural affairs, to the judiciary, and to the community.

Professor Barbara SPEARS

Broadview SA 5083

For significant service to tertiary education, to research, and to youth.

Professor Emerita Diane Priscilla SPEED

Waverley NSW 2024

For significant service to tertiary education, and to the Anglican Church of Australia.

Mr Michael Ernest STAFFORD-BENNETT

Mollymook Beach NSW 2539

For significant service to the refrigeration industry, and to the environment.

Professor Katharine Shirley STEINBECK

NSW

For significant service to adolescent medicine through a range of roles.

The Honourable Eadley Graeme STONEY

Mansfield VIC 3722

For significant service to the community, and to the Parliament of Victoria.

Professor Edward STRIVENS PSM

Mooroobool QLD 4870

For significant service to geriatric medicine, and to professional organisations.

Ms Kristin STUBBINS

Galston NSW 2159

For significant service to the financial sector, to women, and to the community.

Mr John STUBBS

Thirroul NSW 2515

For significant service to community health, particularly to people with cancer.

Dr Norman Gabriel SWAN

NSW

For significant service to the broadcast media as a science and health commentator.

The Honourable Pamela Mary TATE KC

VIC

For significant service to the judiciary, to the law, and to legal education.

Dr Michael TEDESCHI

Garran ACT 2605

For significant service to medicine, particularly to people with drug and alcohol dependency.

Mr David Charles TEMPLEMAN

Red Hill ACT 2603

For significant service to community health administration and governance.

Professor Bruce Robert THOMPSON

Surrey Hills VIC 3127

For significant service to respiratory medicine, and to tertiary medical education.

Professor Emeritus John Alexander THOMSON

NSW

For significant service to botanical science and research, and to tertiary education.

Dr Sally Jean TORR

Bourke NSW 2840

For significant service to healthcare administration, and to the community of western New South Wales.

Mr Paul Laurence TUNZI

Carine WA 6020

For significant service to music as a pianoforte technician, and to professional associations.

Professor Andrew TURNELL

Crawley WA 6009

For significant service to the protection of children through social welfare initiatives.

Ms Nicola WAKEFIELD EVANS

Paddington NSW 2021

For significant service to business, to the law, and to diversity.

Professor Kerry Brian WALSH

Kawana QLD 4701

For significant service to horticultural science, and to tertiary education.

Mr Michael John WALSH

Ulverstone TAS 7315

For significant service to the Anglican Church of Australia, and to the community of Tasmania.

Ms Jeanette Hazel WARD

Elwood VIC 3184

For significant service to the community through a range of organisations.

Mrs Margaret Maddern WEBB OAM

Port Melbourne VIC 3207

For significant service to education governance, to Indigenous students, and as a mentor.

Ms Marion Jane WEBSTER OAM

St Andrew Beach VIC 3941

For significant service to the community, to the philanthropic sector, and to women.

Mr David WENHAM

QLD

For significant service to the performing arts as an actor and producer.

Ms Deborah Lee WILLCOX

Bardwell Park NSW 2207

For significant service to health administration, and to the community.

Mr Philip Stretton WILLIAMS

Wallaroo NSW 2618

For significant service to the broadcast media as a presenter and journalist.

Mrs Dalene WRAY

QLD

For significant service to the organic beef industry, and to professional organisations.

Mr Harilaos XYDAS

Floreat WA 6014

For significant service to the building and construction industry.

Dr Alfred John ZERFAS

Brunswick VIC 3056

For significant service to international community health and nutrition as an epidemiologist.

Emeritus Professor Jenny ZIVIANI

QLD

For significant service to occupational therapy, and to medical tertiary education.

MEDAL OF THE ORDER IN THE GENERAL DIVISION

Professor Sylvester ABANTERIBA

Melbourne VIC 3000

For service to education, and to engineering.

Ms Chantal Marie-Rose ABOUCHAR

NSW

For service to business, and to the media.

Mr Donald AITKEN

Melbourne VIC 3004

For service to the community through charitable organisations.

The late Mr Leo Brian AKEE

QLD

For service to the community through a range of roles.

The late Mr Ernest Thomas ALCHIN

Formerly of Nelson Bay NSW 2315

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Ingrid ALDERTON

SA

For service to special education.

Mrs Veronica ALDRIDGE

Millswood SA 5034

For service to the arts.

Ms Christine Anne ALLBEURY

Mount Lawley WA 6050

For service to conservation and the environment.

Mr Geoffrey Roy AMBLER

Semaphore SA 5019

For service to the community of Salisbury.

Mr Robert Frederick BADHAM

VIC

For service to the community through a range of organisations.

Ms Barbara Marilyn BAIKIE

Wallaroo NSW 2618

For service to women’s affairs, and to the community.

Ms Christine Mary BAILEY

North Hobart TAS 7000

For service to music and theatre organisations.

Mr Timothy Robert BAILEY

Floreat WA 6014

For service to mechanical engineering.

Ms Annette Maree BAKER

East Albury NSW 2640

For service to community health.

Mr Stuart John BAKER

Albury NSW 2640

For service to the community of the Albury-Wodonga region.

Mr Glenn Lloyd BALL

St Ives NSW 2075

For service to the community through a range of roles.

Ms Yanyi BANDICHA

Alice Springs NT 0870

For service to the Indigenous communities of the Northern Territory and South Australia.

Ms Inaam BARAKAT

Templestowe Lower VIC 3107

For service to the multicultural communities of Victoria.

Mr Michael Nathan BARNETT

Ashwood VIC 3147

For service to the LGBTQI community.

Mr Robert BARRETT

Burradoo NSW 2576

For service to the community of the Southern Highlands.

Mr Ronald Norman BASSAN

Beaconsfield QLD 4740

For service to the community through a range of organisations.

Ms Deborah Ann BECK

NSW

For service to the arts.

Mrs Elizabeth Evizel BEISCHER

Armadale VIC 3143

For service to the community of Toorak.

The late Mr Colin Morton BELL

Formerly of Toorak VIC 3142

For service to the financial services sector.

Ms Margaret BENNETT

Bungendore NSW 2621

For service to medical administration.

Dr Jeanette Gai BERMAN

Armidale NSW 2350

For service to education.

Mrs Diane Elizabeth BILKA

SA

For service to nursing.

Dr Kristin BINDLEY

NSW

For service to the community through palliative care initiatives.

Dr Susan Audrey BLINKHORN

Orange NSW 2800

For service to medicine as a psychiatrist.

Mrs Eileen Kamara BONNEY

Ampilatwatja NT 0872

For service to the Indigenous community of Ampilatwatja.

Mr George Alexander BOOTH

East Fremantle WA 6158

For service to the community, and to tourism.

Mrs Michelle BORDIGNON

Griffith NSW 2680

For service to social welfare.

Mr Emmanuel (Bill) BORG

Erskine Park NSW 2759

For service to rugby league.

Mrs Karyn Elizabeth BORG

Erskine Park NSW 2759

For service to junior rugby league.

Mr Gregory Kenneth BOWMAN

Freshwater NSW 2096

For service to the tourism and hospitality industry.

The late Mr Peter BOWMAN

NSW

For service to sports administration.

Judge Christopher John BOWREY

QLD

For service to the law, and to the community.

Brother Anthony Paul BOYD

Hunters Hill NSW 2110

For service to secondary education.

Mrs Jane Elizabeth BOYD

Northbridge NSW 2063

For service to the community through early childhood music education.

Mr Howard Phillip BRANSON

Morphett Vale SA 5162

For service to the community of West Adelaide.

Mrs Valentina BRJOZOVSKY

St Albans VIC 3021

For service to the Russian community of Victoria.

Mrs Christine Lynette BROOKE

Faraday VIC 3451

For service to the environment, and to the community.

Mrs Susan Hilary BROOKHOUSE

Coonabarabran NSW 2357

For service to wildlife care and rehabilitation.

Mrs Heather Ruth BROWN

Numurkah VIC 3636

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Jeanette BROWN

Waramanga ACT 2611

For service to the performing arts.

Mrs June Frances BROWN

Milawa VIC 3678

For service to the creative arts.

Mr Harvey BRUCE

South Caulfield VIC 3162

For service to the Jewish community of Victoria.

Ms Helen BRYAN

Forster NSW 2428

For service to the community of Great Lakes.

Mr Paul Robert BRYANT

Fairfield NSW 2165

For service to veterans and their families.

Mr Thomas Maxwell BUCHANAN

VIC

For service to music, particularly through choirs.

Ms Laura Carol BUNYAN

Richardson ACT 2905

For service to community history.

Mrs Mary Lorna BURGESS

Mitcham VIC 3132

For service to the community through charitable organisations.

Mr Peter Clifford BURNS

Warrandyte VIC 3113

For service to the community, and to youth.

Mr Raymond Peter BUTTERFIELD

NSW

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Jennifer Jayne BUTTERS

Nords Wharf NSW 2281

For service to the community through charitable organisations.

Ms Geraldine Frances BYRNE

Claremont WA 6010

For service to the community of Western Australia, and history.

Mr Colin McLaurin CAMERON

Goonellabah NSW 2480

For service to the broadcast media, and to the community.

The late Dr Donald James CAMERON

Formerly of Armadale VIC 3143

For service to paediatric gastroenterology.

Mr Colin Eric CAMPBELL

Mortdale NSW 2223

For service to the community through musical groups.

Mrs Pamela Mavis CAMPBELL

Geneva NSW 2474

For service to the community of Kyogle.

Mr Thomas Preston CAMPBELL

QLD

For service to Indigenous youth, and to rugby league.

Ms Alexandrea CANNON

Rosslyn Park SA 5072

For service to business.

Mr David Ian CARMEN

Crafers SA 5152

For service to the community through a range of roles.

Mrs Deidre Marea CARROLL

Grenfell NSW 2810

For service to the community of the Grenfell region.

Mr Terry Edward CARROLL

Grenfell NSW 2810

For service to the community of the Grenfell region.

Mrs Maura CATO

Foxground NSW 2534

For service to the community through charitable organisations.

Mr Nicola CERRONE

Leichhardt NSW 2040

For service to the jewellery industry, and to the community.

Ms Janice Lesley CHALLINOR

Glebe NSW 2037

For service to the community of Glebe.

Ms Helen Patricia CHAMBERLIN

Parkville VIC 3052

For service to literature as a publisher.

Dr Ernest Yinson CHAN

NSW

For service to the community, and to dentistry.

Mr Nicholas CHAPLEY

Rosslyn Park SA 5072

For service to the community through charitable organisations.

Ms Angela Ruth CHAPLIN

Bardon QLD 4065

For service to the performing arts.

Dr Bernard John CHAPMAN

Moora WA 6510

For service to community health.

Mr Richard Clement CHAPMAN

Willoughby NSW 2068

For service to the marine export industry.

Dr Shailja CHATURVEDI

NSW

For service to medicine, and to the community.

Ms Kristy CHONG

NSW

For service to business, and to charitable organisations.

Mr Ronald Leslie CHRISTIE

VIC

For service to veterans.

Mr Peter CIANI

Maroubra NSW 2035

For service to music, particularly as a singer and songwriter.

Mr Hendrikus Cornelus CLAASSEN

Algester QLD 4115

For service to veterans.

Mrs Christine CLARK

Flagstaff Hill SA 5159

For service to primary and secondary education.

Ms Leanne Maree CLARKE

Caringbah South NSW 2229

For service to community health.

Mr Lindsay Clifford CLARKE

Lennox Head NSW 2478

For service to the community through a range of organisations.

Mr Kevin James CLIFTON

Hillvue NSW 2340

For service to the community of Tamworth.

Mrs Angela COBLE

NSW

For service to business.

Mr Phillip Vincent COLEMAN

Liverpool NSW 2170

For service to the community through the Catholic Church, and to the club industry.

Mr Reginald Victor COLLARD

Sinnamon Park QLD 4073

For service to the community through a range of organisations.

Mr Donald David COLLINS

Woomelang VIC 3485

For service to the community of Woomelang.

Mrs Kathleen Joanne COMB

Berowra NSW 2081

For service to the community of Hornsby Ku-ring-gai.

Sister Mary Therese COMER

Bathurst NSW 2795

For service to the community.

Mrs Julie Roslyn COMMINS

NSW

For service to the community through a range of roles.

Dr Raymond John COOK

Roseville NSW 2069

For service to medicine as a neurosurgeon.

The late Mr Neville Allan CORDES

Formerly of Glenelg SA 5045

For service to the community of Kangaroo Island.

Mrs Jill COSTELLO

Kholo QLD 4306

For service to community health.

Mr Macaulay COTTRELL DFC

Gowrie ACT 2904

For service to veterans and their families.

Mrs Gayle Linford COWAN

SA

For service to the community of Mount Gambier.

Mr Robert COWAN

SA

For service to the community of Mount Gambier.

Dr John Warwick COX

Toowoomba QLD 4350

For service to medicine as a paediatrician.

Ms Anne Patricia CRAIG

Ourimbah NSW 2258

For service to the performing arts.

Mrs Karen CRAIGIE

Strathfield South NSW 2136

For service to children.

Mrs Janet Berice CRAIK

Marsfield NSW 2122

For service to the community.

Dr Roslyn Allayne CRAMPTON

McMahons Point NSW 2060

For service to medical administration.

Mr Paul Allan CRATE

Moana SA 5169

For service to Australian rules football.

Mrs Susan Elizabeth CROFT

Yeronga QLD 4104

For service to community health as a physiotherapist.

Mrs Bronwyn CROSBY

Braidwood NSW 2622

For service to community health.

Mr David Sutton CROW

Mont Albert VIC 3127

For service to cricket.

Ms Rosemary CURTIS

Glen Innes NSW 2370

For service to the Indigenous community of Glen Innes.

Mrs Wendy Marea CUTTING

Noosaville QLD 4566

For service to the tourism and hospitality industry.

Mrs Susan Jennifer DADSWELL

NSW

For service to the museums and galleries sector.

Mr John Andrew DARLEY

Toorak Gardens SA 5065

For service to the Parliament of South Australia.

Mr Gregory John DAVIES

Mentone VIC 3194

For service to youth through Scouts.

Mr Diarmid Charles DAVINE

Kew VIC 3101

For service to the law.

Mrs Aileen Esme DAVIS

NSW

For service to people with disability.

Mr Edward Charles DAVIS

Mooroopna VIC 3629

For service to the community of Mooroopna.

Ms Julie DE HENNIN

Talgarno VIC 3691

For service to the community of northern Victoria.

Mr Phil DE YOUNG

Brighton VIC 3186

For service to independent school education.

Mr Henry James DELANEY

Croydon Park NSW 2133

For service to the community through a range of organisations.

Mr Carmelo DESIRA

St Albans VIC 3021

For service to the community through charitable organisations.

Mrs Flora Josephine DEVERALL

Hunters Hill NSW 2110

For service to the community through a range of roles.

Ms Margaret DEWBERRY

Randwick NSW 2031

For service to people who are deaf or hard of hearing.

Mr Laurence Wayne DIXON

Sarina QLD 4737

For service to horticulture.

Mr Brian Leonard DOHERTY

Blair Athol SA 5084

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Jacqueline DOMINISH

NSW

For service to health administration.

Mr Ashley DONALDSON

Long Gully VIC 3550

For service to basketball.

Ms Lynette Ethel DOPPLER

Worrowing Heights NSW 2540

For service to education, and to the community.

Mrs Christine Anne DOUBLEDAY

West Wodonga VIC 3690

For service to athletics.

Mr Peter Reginald DOUGHERTY

Grafton NSW 2460

For service to the community of the Grafton region.

Mr Justin DOWEL

Narre Warren North VIC 3804

For service to the community through philanthropy.

Mr Terence DOWEL

Beaconsfield VIC 3807

For service to the community through philanthropy.

Mrs Dianne Ruth DOWLING

Wanniassa ACT 2903

For service to community history.

Dr Peter John DOWLING

Wanniassa ACT 2903

For service to community history.

Dr Barry James DOWTY

Sunbury VIC 3429

For service to medicine in a range of roles.

Ms Elizabeth DROZD

VIC

For service to the Polish and multicultural communities of Victoria.

Mr Keith DUGGAN

Howlong NSW 2643

For service to the community in a range of roles.

Mr Timothy Shaun DUGGAN

NT

For service to youth, and to sport.

Mr Robert Bruce DUNCAN

Burwood East VIC 3151

For service to rowing.

Mr Russell Ernest DUNCAN

Woodville West SA 5011

For service to the community through not-for-profit organisations.

Ms Sally Frances DUNCAN

Derrinal VIC 3523

For service to basketball, and to people with disability.

Mrs Dorothy Mavis EBBOTT

NSW

For service to history preservation organisations.

Mrs Pamela Elvie ELLERMAN

Deniliquin NSW 2710

For service to the community of Deniliquin.

Ms Patricia Ann ELLIS

Bergalia NSW 2537

For service to the Indigenous community of the Eurobodalla Shire.

The late Mr Geoffrey McNiel ELLISON

NSW

For service to the community through a range of organisations.

Dr Ernest Patrick EVANS

WA

For service to engineering.

Mrs Stefanie Gun-Britt EVANS

Boondall QLD 4034

For service to community health.

Mrs Joan EVELYN

North Haven NSW 2443

For service to tennis.

Ms Elizabeth EXINTARIS

Caulfield South VIC 3162

For service to the community, particularly through music.

Mr Barry Mervyn EZZY

Burraneer NSW 2230

For service to surf lifesaving.

Mr Garry FABIAN

Caulfield South VIC 3162

For service to the community through a range of organisations.

Mr Adrian FACTOR

Hawthorn East VIC 3123

For service to the Jewish community, and to music.

Dr Lisa FAHEY

Sackville North NSW 2756

For service to medicine as a psychologist.

Mr Alan Roy FARMER

Black Rock VIC 3193

For service to community health.

Ms Jill Elisabeth FENWICK

East Melbourne VIC 3002

For service to community history preservation.

Mrs Eileen Joyce FERGUSON

Salisbury North SA 5108

For service to croquet.

Ms Patricia FISKE

Bondi Beach NSW 2026

For service to the film industry.

Mr Michael John FOGARTY

Canterbury VIC 3126

For service to veterans and their families.

Ms Sarah Elizabeth FOLEY

Point Lonsdale VIC 3225

For service to community health.

Mr Geoffrey Charles FORSHAW

Burraneer NSW 2230

For service to surf lifesaving.

Mr Keith John FOWLER

Somerton Park SA 5044

For service to veterans and their families.

Mr Roger Allan FOY

South Turramurra NSW 2074

For service to automotive history.

Mrs Gillian Kathleen FRANCIS

ACT

For service to community history.

Mr Ronald James FREDERICK

Mont Albert VIC 3127

For service to orienteering and rogaining.

Mr Richard John FRENCH

Muswellbrook NSW 2333

For service to the community of Muswellbrook.

Mrs Judith Ann FYFE

Cordeaux Heights NSW 2526

For service to the community, particularly to youth.

Mr Joseph Alexander GALEA

The Entrance North NSW 2261

For service to the Maltese community of New South Wales.

Dr Richard GALLAGHER

Paddington NSW 2010

For service to medicine as a surgeon.

Dr Charlotte Kendrick GALLOWAY

Kingston ACT 2604

For service to education, and to history.

Mr David John GANDOLFO

Malvern East VIC 3145

For service to the financial sector.

Mrs Betty Vera GARDINER

VIC

For service to veterans and their families.

Mrs Trisha GARDINER-WILSON

Ryde NSW 2112

For service to the community through a charitable organisation.

Dr Allan Warren GARRETT

Wangaratta VIC 3677

For service to the community of the Wangaratta region.

Mrs Jean Margaret GILBERT

Mount Eliza VIC 3930

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Margaret Lavina GIULIERI

VIC

For service to the community, particularly to youth.

Mrs Fiona Louise GODFREY

Reid ACT 2612

For service to primary and secondary education.

Dr Hugo GOLD

St Kilda East VIC 3183

For service to medicine.

Dr Denise Anne GOODWIN

Strathmore VIC 3046

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Susan Catherine GORDON

Young NSW 2594

For service to the community of Young.

Mr Trevor John GORDON

Murray Bridge SA 5253

For service to the community through a range of organisations.

Professor Emerita Annette Elizabeth GOUGH

Parkville VIC 3052

For service to tertiary and environmental education.

Mrs Carmel Lynette GOULD

West Chermside QLD 4032

For service to Australian rules football.

Mr Daryl James GOULD

West Chermside QLD 4032

For service to Australian rules football.

Mrs Lorenda GRACEY

VIC

For service to education.

Mr William GRANGER

NSW

For service to the tourism and hospitality sector.

Dr Debra Jane GRAVES

Paddington NSW 2021

For service to medical administration, particularly to pathology.

Mr Henry GRAY

Leanyer NT 0812

For service to education.

Ms Kerrie GRAY

Alstonville NSW 2477

For service to the community of the Northern Rivers.

Mr Melvin Douglas GRAY

Blacktown NSW 2148

For service to the community of Blacktown.

Mrs Sarah Jane GRAY

Peregian Springs QLD 4573

For service to community health.

Mr David Thomas GREENALL

Black Rock VIC 3193

For service to the community through a range of organisations.

Mr Philip Andrew GREENWOOD

Greenway ACT 2900

For service to the not-for-profit sector, and to the community.

Ms Kerrie GRIFFIN

Kambah ACT 2902

For service to community health.

Ms Samantha Jane GRIFFIN

Yeronga QLD 4104

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Nikki GRIFFITHS

Busselton WA 6280

For service to local business, and to the community.

Mr Leonard George GROSS

St Kilda East VIC 3183

For service to the community through a range of roles.

Mrs Sandra Lee GROVE

Kogarah NSW 2217

For service to the community of Kogarah.

Mr Giles GUNESEKERA

Gladesville NSW 2111

For service to social welfare, and to the community.

Mrs Maureen Lavinia HAFEY

St Kilda VIC 3182

For service to the community through charitable organisations.

Mr Ian Garry HALL

Woodford QLD 4514

For service to veterans and their families.

Ms Winsome Hazel HALL

Bundanoon NSW 2578

For service to the community through a range of roles.

Mr Rodney Turner HALSTEAD

Woollahra NSW 2025

For service to the community through a range of roles.

Ms Gail HANIGAN

Young NSW 2594

For service to the community of Young.

Ms Judith HANLON

Shepparton VIC 3630

For service to the communities of Euroa and Shepparton.

Clinical Associate Professor Edwin HARARI

Fitzroy VIC 3065

For service to medicine as a psychiatrist.

Mrs Michelle Karen HARPER

VIC

For service to horse sports.

Mrs Linda Adele HARRIS

Tiaro QLD 4650

For service to the community of the Fraser Coast.

Mr John Alfred HARVEY

Mareeba QLD 4880

For service to the community of Mareeba.

Mr Gifford Ernest HATFIELD

Doncaster VIC 3108

For service to youth through Scouts, and to the community.

Mr Graeme Arthur HAUSSMANN

Whitfield QLD 4870

For service to engineering, and to the community.

Mr Ivo John HAVARD

Seabrook VIC 3028

For service to cricket and football.

Ms Dorothy HAYNES

Doncaster East VIC 3109

For service to the community of Doncaster.

Mr Brian Joseph HEENAN

Charlton VIC 3525

For service to community sport.

Mrs Rae Mervene HEENAN

Charlton VIC 3525

For service to community sport.

Professor Chyrisse HEINE

VIC

For service to speech pathology.

Ms Sally HERMAN

NSW

For service to the financial sector, and to the community.

Mr Alan Roy HILL

Elvina Bay NSW 2105

For service to conservation and the environment.

Mr Barry Keith HILL

Felixstow SA 5070

For service to the performing arts.

Mr James Charles HILL

Mount Peter QLD 4869

For service to the community of Cairns.

Mr Stephen David HILL

VIC

For service to the skateboarding industry.

Mr Geoffrey Stephan HOBART

Bundanoon NSW 2578

For service to the community through a range of roles.

Mr John David HODGSON

Magill SA 5072

For service to the visual arts, particularly to photography.

Lieutenant Colonel Christopher John HOLCROFT RFD (Retd)

Hammondville NSW 2170

For service to youth, and to the community.

Mr Thomas John HOLDEN

Buderim QLD 4556

For service to the community of the Sunshine Coast.

Mr Noel Desmond HOLDSWORTH

Bridgetown WA 6255

For service to the community of Bridgetown.

Dr Philip Robert HOLMES

Huskisson NSW 2540

For service to the livestock industry.

Ms Anne Louise HOOKER

Brooklyn VIC 3012

For service to the community, particularly to youth.

Mrs Clare HOPLEY

NSW

For service to children who are hard of hearing, and to education.

Mr Warren HOPLEY

Denistone NSW 2114

For service to education, particularly to the disadvantaged.

Mrs Anne HORNE

Warriewood NSW 2102

For service to school sports.

The late Mr Nazminali HUDDA

QLD

For service to the Nizari lsmaili Muslim community of Queensland.

Mrs Janet HUGHES

Nowra NSW 2541

For service to the community of Nowra.

Miss Jenny Marlene HUGHES

Risdon Park South SA 5540

For service to the community through a range of organisations.

Dr Philip HUNGERFORD

Tamworth NSW 2340

For service to emergency medicine.

Mr Kevin John HUNTER

Frankston VIC 3199

For service to veterans.

Mr Joseph Henry HUTCHINSON

VIC

For service to aeromodelling.

Mr John Martin HYDE

Mount Lawley WA 6050

For service to the community through a range of roles.

Mrs Bozena IWANOWSKI

Noble Park VIC 3174

For service to the Polish community of Victoria.

Mrs Vicki JACKSON

Gracemere QLD 4702

For service to the law, and to the community.

Mrs Gwendalyn Mary JACOBSEN

Albury NSW 2640

For service to the community through a range of organisations.

Mr Dennis Richard JARMAN

Elizabeth SA 5112

For service to the communities of Elizabeth and Playford.

Ms Sarah JEFFORD

Pascoe Vale VIC 3044

For service to the law.

Mr Dennis Phillip JETTA

WA

For service to the Indigenous communities of the Bunbury region.

Mr Christopher John JOHNSON

Woombye QLD 4559

For service to community health.

Miss Rebecca JOHNSON

QLD

For service to the Indigenous and LGBTQI communities.

Mrs Tanya JOHNSON

Coffs Harbour NSW 2450

For service to the community through charitable organisations.

Mr Alan Graham JOHNSTONE

Portsea VIC 3944

For service to the community through charitable organisations.

Mr Colin Blakeway JONES

Finley NSW 2713

For service to the community of the Berrigan Shire.

Dr Sten Roger KALLA

VIC

For service to the Swedish community of Melbourne.

Mr Emanuel George KALLINICOS

South Brisbane QLD 4101

For service to the Greek community of Queensland.

Ms Claudia KARVAN

NSW

For service to the film and television industry.

Mrs Margaret Ellenor KEARIN

Kangaroo Flat VIC 3555

For service to the community through a range of organisations.

Mr Barry Lawrence KELEHER

Rockville QLD 4350

For service to the community, particularly to youth.

Mr Brian Martin KELLY

Sippy Downs QLD 4556

For service to the community of Tocumwal.

Mrs Doris May KELLY

Padstow NSW 2211

For service to netball in the Bankstown region.

Ms Marie Anne KELLY

NSW

For service to netball, and to education.

Dr Coral KEMP

Balmain NSW 2041

For service to special needs education.

Mr Andrew Ross KENDALL

Stanthorpe QLD 4380

For service to the community through a range of organisations.

Mr Dean Russell KERLEY

SA

For service to the community of Loxton Waikerie.

Mr Peter Richard KIERATH

Narromine NSW 2821

For service to the community of Narromine.

Mr Robert John KING

Nuriootpa SA 5355

For service to the community of Nuriootpa.

Mrs Belinda Rose KNIERIM (MASON)

NSW

For service to the arts, and to human rights.

Mrs Lesley KOOL

North Wonthaggi VIC 3995

For service to palaeontology.

Ms Alice LAI

Canterbury VIC 3126

For service to the Chinese community of Victoria.

Mr Kenneth William LAMB

Cowell SA 5602

For service to the community of Roxby Downs.

Mrs Valerie Patrena LAMB

Cowell SA 5602

For service to the community of Roxby Downs.

Mr Gordon Bruce LANG

Heathfield SA 5153

For service to archery.

Mrs Maureen (Mandy) LANGDON

NT

For service to nursing.

Mr Donald Charles LAWIE

East Russell QLD 4861

For service to the community of the Cairns region.

Mr John Lambert LAWRENCE

Falcon WA 6210

For service to the community through charitable organisations.

Mr Herbert William LAYT

Innisfail QLD 4860

For service to the community through a range of organisations.

Mr Gary LEE

Seddon VIC 3011

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Julie LEE

Ballina NSW 2478

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Marie Anne LEE

Rosebud VIC 3939

For service to the community through charitable organisations.

Mr Michael James LEE

Amaroo ACT 2914

For service to education.

Mr Barry LEECH

Runaway Bay QLD 4216

For service to people with a disability.

Mr Jonathon Nigel LEEK

South Perth WA 6151

For service to the law.

Miss Katherine Margaret LEEMING

Kew VIC 3101

For service to adventure sports.

Mr Anton Jacob LEEN

Geelong West VIC 3218

For service to conservation and the environment.

Mrs Joy LEGGO

Lara VIC 3212

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Ellen Josephine LEIS

QLD

For service to the community of Bundaberg.

Mr Garry William LEO

West Wallsend NSW 2286

For service to rugby league, and to the community.

Ms Robyn LEONARD

NSW

For service to community health and medical research.

Mr Steve LIEBMANN

Cremorne NSW 2090

For service to the broadcast media as a journalist.

Mr James Vane LINDESAY

Brighton VIC 3186

For service to literature as a cartoonist, illustrator and writer.

Mrs Dianne Vivien LINDSAY-SIMPSON

Gwandalan NSW 2259

For service to the performing arts as an entertainer.

Ms Julie Helene LOBLINZK

North Rothbury NSW 2335

For service to people with disability.

Mrs Gail LONNON

Avalon NSW 2107

For service to the community of Avalon.

Miss Valmai LOOMES

Kanahooka NSW 2530

For service to athletics.

Ms Ellen LOUIE

Burwood NSW 2134

For service to aged welfare.

Mrs Dawn LOVETT

Cardiff NSW 2285

For service to community health.

Mr John Leonard LOVETT

Cardiff NSW 2285

For service to community health.

Mrs Betty Joyce LUKAS

Officer VIC 3809

For service to tennis.

Mrs Eleanor LYDON

Toowong QLD 4066

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Maureen Mabel LYON

Buderim QLD 4556

For service to the community through a range of organisations.

Mr Wilfred MACBETH

Quirindi NSW 2343

For service to the community through a range of roles.

Mr John Maxwell MACKENZIE

Cairns QLD 4870

For service to broadcast media.

Mrs Joyce MACKEY

Lindisfarne TAS 7015

For service to community history preservation.

Mrs Karen MACLEOD

Robina QLD 4226

For service to swimming.

Ms Katherine MAKA

NSW

For service to community health.

Mrs Janice Pamela MANGLESON

Ocean Shores NSW 2483

For service to the community through a range of organisations.

Ms Pauline MANISKAS

Wamberal NSW 2260

For service to the community of the Central Coast.

Mr Kenneth MANSFIELD

Highton VIC 3216

For service to the community of Geelong.

Ms Sheila MANSFIELD

Highton VIC 3216

For service to the community of Geelong.

Ms Mary Corina MARTIN

Baldivis WA 6171

For service to the law.

Dr Sharon Lorraine MASCALL-DARE

Adelaide SA 5000

For service to media as a journalist.

Mrs Deborah MASLING

Kaleen ACT 2617

For service to secondary music education.

Mr Kent MAYO

Uralla NSW 2358

For service to the community of Uralla.

Mr Brian George MCBRIDE

Buderim QLD 4556

For service to the community of Buderim.

Ms Susan Jane MCCALLUM

Humpty Doo NT 0836

For service to veterans.

Mr John Albert MCCARTHY

Armstrong Creek VIC 3217

For service to veterans.

Mrs Mary Margaret MCCOMISH

Cottesloe WA 6011

For service to tertiary education, and to the community.

Ms Beverley Jean MCCORMACK

NT

For service to remote area nursing.

Dr Ian Douglas MCCROSSIN

Yatte Yattah NSW 2539

For service to dermatology.

Mrs Jennifer Lucille MCDONALD

Seaton SA 5023

For service to conservation and the environment.

The late Mr John Reid MCDONALD

Formerly of Torquay VIC 3228

For service to the community through a range of roles and organisations.

The late Mr Peter John MCDONALD

Formerly of Cowra NSW 2794

For service to rugby league.

Mr Gerard Joseph MCGANN

North Fremantle WA 6159

For service to the community through a range of roles.

Mrs Sarah Anne MCGORAM

Franklin ACT 2913

For service to community health.

Mr Gary John MCKAY MC (Retd)

Kiama Downs NSW 2533

For service to military history, and to veterans.

Mrs Mary Patricia MCKENDRICK

Northbridge NSW 2063

For service to primary education.

Mrs Deni MCKENZIE

Armidale NSW 2350

For service to the communities of Armidale and Uralla.

Dr Elizabeth Louise MCNAUGHTON

VIC

For service to medicine.

Ms Maree Anne MCPHERSON

Traralgon VIC 3844

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Helen MEARS

Coffs Harbour NSW 2450

For service to community health.

Mr Timothy Gray MEDHURST

St Lucia QLD 4067

For service to the community through a range of organisations.

Mr Jack MEISTER

Randwick NSW 2031

For service to the Jewish community of Sydney.

Mr Alexander William MERCER

Rose Bay NSW 2029

For service to golf.

Mrs Elsma MERILLO

WA

For service to netball.

Mr Henry MESKAUSKAS

Aberglasslyn NSW 2320

For service to the community of Maitland.

Mr Moshe MEYDAN

VIC

For service to the community through charitable organisations.

Mr David Paul MICHELSON

Caulfield VIC 3162

For service to the Jewish community of Victoria.

The late Mr Patrick James MILDREN

Formerly of Gulliver QLD 4812

For service to veterans and their families.

Mr Alexander Donald MILLER

Cowaramup WA 6284

For service to the community of Cowaramup.

Mrs Yoko MILLS

Thursday Island QLD 4875

For service to nursing.

Dr Darren Curtis MITCHELL

Newtown NSW 2042

For service to veterans.

Dr Michael Charles MITCHELMORE

Copacabana NSW 2251

For service to mathematics education, and to the community.

Mr Colin MOCKETT

Hamlyn Heights VIC 3215

For service to the arts, and to local history.

Mrs Keryl Margaret MOIR

Nightcliff NT 0810

For service to local government, and to the community of Darwin.

Miss Judith Dianne MONTEITH

NSW

For service to dancing.

Dr Vernon MOO

QLD

For service to medicine as an anaesthetist.

Mr Allan Linden MOORE

ACT

For service to international relations.

The late Mr Richard Douglas MOORE

Formerly of Cobden VIC 3266

For service to music through pipe bands.

The late Mr Mervyn Gregory MORIARTY

Formerly of Daylesford VIC 3460

For service to the visual arts.

Mr Jeffrey Michael MORRIS

Waverton NSW 2060

For service to financial sector accountability, and to local government.

Mrs Julia Margaret MOSLEY

Forest Hill VIC 3131

For service to youth through education support services.

Ms Maureen Mary MUNCE

Earlwood NSW 2206

For service to netball.

Mr Elvio MUNZONE

Matraville NSW 2036

For service to the community through a range of roles.

Mr Selvarajah MURALEDARAN

VIC

For service to the Tamil community of Victoria.

Mrs Elaine Therese MURPHY

Gisborne VIC 4437

For service to education, and to the arts.

Mr Yasseen MUSA

Footscray VIC 3011

For service to the African community of Melbourne.

Mr Anthony MYLAN

Wamberal NSW 2260

For service to the community, to youth, and to education.

Emerita Professor Ngaire May NAFFINE

Brighton SA 5048

For service to the law, and to the legal profession.

Mrs Elizabeth NALDER

Gilgandra NSW 2827

For service to the community of Gilgandra.

Mrs Jenifer Noelle NEARY

Darling Heights QLD 4350

For service to the community through a range of organisations.

The late Mr Elias George NEMER

Formerly of Springfield SA 5062

For service to the Lebanese community of South Australia.

Mrs Karen Elizabeth NEUENDORF

Buderim QLD 4556

For service to business, and to the community.

Mr Clint NEWTON

Avoca Beach NSW 2251

For service to rugby league.

Ms Sarah Jane NEWTON

Sandringham VIC 3191

For service to tertiary education, and to business.

Mr Long Viet NGUYEN

Braybrook VIC 3019

For service to veterans.

Ms Lala Lanawati NORONHA

Monterey NSW 2217

For service to the community through charitable organisations.

Mr Gregory Clive NOTHLING

Springwood QLD 4127

For service to the community through a range of roles.

Mrs Monica O’CONNOR

Harden NSW 2587

For service to the community of Harden.

Dr Joyleen Ann OHAZY

Belair SA 5052

For service to the community, and to medicine.

Dr Cathy Simone OKE

Kensington VIC 3031

For service to local government, and to the environment.

Mr Brian Joseph O’MALLEY

Cootamundra NSW 3350

For service to the community through a range of organisations.

Dr Susie O’NEILL

Mitchell Park VIC 3355

For service to children.

Mr Peter Lawrence ORMSBY

Main Beach QLD 4217

For service to drag racing.

Mrs Narelle Judith O’ROURKE

Queanbeyan East NSW 2620

For service to the preservation of nursing history.

Mr Geoffrey Donald PAGE

ACT

For service to literature as a poet.

Mr Dennis Thomas PALMER

Cootamundra NSW 2590

For service to the community of Cootamundra-Gundagai.

Mr Ronald Clifford PALMER

West Ryde NSW 2114

For service to lawn bowls.

Mr Samuel PARKER

VIC

For service to wrestling.

Mr Rickie John PAYNTER

VIC

For service to the community, particularly through the church.

Ms Robyn Joy PEARSON-ROBERTSON

Medindie SA 5081

For service to business.

Mrs Justine PERKINS

Drummoyne NSW 2047

For service to the community through charitable organisations.

Mr David PESCUD

NSW

For service to people with disability.

Mr Graeme Robert PETTIGREW

QLD

For service to the community through a range of roles.

Mr Owen John PEZET

Burpengary East QLD 4505

For service to soccer.

Dr Ian Elvins PFENNIGWERTH

Corlette NSW 2315

For service to military history.

Mrs Margaret PHILLIPS

QLD

For service to the community through a range of roles.

Miss Nicole Davina PHILLIPS

East Brisbane QLD 4169

For service to the community through a range of roles.

Ms Beverley Frances PINDER

St Kilda West VIC 3182

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Sheryl PITMAN

Howlong NSW 2643

For service to the community of Howlong.

Mr Graeme PITT

SA

For service to the church, and to music.

Mr James Robert PORTER

SA

For service to the Parliament of Australia.

Mrs Sorathy POUK MICHELL

Greenfield Park NSW 2176

For service to the Khmer community of New South Wales.

Mr Barry Merton PURDON

Bathurst NSW 2795

For service to the community of Bathurst.

Mrs Alethia Josephine QUICK

Golden Grove SA 5125

For service to floral art organisations, and to the community.

Mrs Susan RAE

TAS

For service to the promotion of international trade.

Mr Alan Michael RANKINS

Caves Beach NSW 2281

For service to business, and to engineering.

Mrs Narmatha RAVICHANDHIRA

Glen Waverley VIC 3150

For service to the arts in music and dance.

Mr Graham Edward REED

Mosman NSW 2088

For service to cricket.

Ms Susie REID

Albury NSW 2640

For service to community healthgender advocacy.

Mrs Frances Lorraine REYNOLDS

Maroubra NSW 2035

For service to netball.

Mrs Judith Margaret RICHARDS

Eaglehawk VIC 3556

For service to the community of Eaglehawk.

Mr Keith Geoffrey RICKMAN

Forrestfield WA 6058

For service to the community of Stirling.

Dr Peter Alexander ROBERTS

Cheltenham NSW 2119

For service to emergency medicine.

The late Mr Rosario ROCCA

Formerly of Ryde NSW 2112

For service to the community through a range of organisations.

Ms Liesl Alexandra ROCKCHILD

Alice Springs NT 0870

For service to Indigenous art through administrative roles.

Mrs Lynn RODGERS

Halls Head WA 6210

For service to the community through a range of organisations.

Mr Glenn Osborne John ROFF

Pearce ACT 2607

For service to education.

Mrs Elizabeth Jean ROGERS

Coffs Harbour NSW 2450

For service to refugee support services.

Mr Marshall Frederick ROSEN

Roseville Chase NSW 2069

For service to cricket.

Mr Alexander Gregory ROSS

Balwyn North VIC 3104

For service to the community through a range of organisations.

Mr Robert John ROTAR

Kinkuna QLD 4670

For service to the performing arts.

Mrs Barbara RUGENDYKE

Cobargo NSW 2550

For service to children as a foster carer.

Mr David Ross RUGENDYKE

Cobargo NSW 2550

For service to the community, and to children.

Mrs Maureen RUSH

Gympie QLD 4570

For service to veterans and their families.

Mrs Nola Josephine RUSH

VIC

For service to the community.

Mrs Joan Margaret RYAN

West Ryde NSW 2114

For service to the community through a range of organisations.

Ms Dianne Mary RYDER

Stratton WA 6056

For service to the Indigenous community of Western Australia.

Ms Susan SALEEBA

East Victoria Park WA 6101

For service to the international community of Kenya.

Mrs Julie Anne SAUNDERS

Crib Point VIC 3919

For service to the community of Crib Point.

Dr Anthony Andrew SCALZO

WA

For service to science as a researcher.

Mr Paul William SCROOPE

Beaumaris VIC 3193

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Rhonda Gai SCRUTON

Newcastle NSW 2300

For service to surf lifesaving.

Mrs Lynette Joy SEDGMAN

Malvern East VIC 3145

For service to the community through the not-for-profit sector.

Mr Stephen John SEDGMAN

Malvern East VIC 3145

For service to the community through the not-for-profit sector.

Mr Roger John SELF

Eaglehawk Neck TAS 7179

For service to the community of the Tasman Peninsula.

Mr Garth SETCHELL

Mawson ACT 2607

For service to the community through a range of roles.

The late Mr Robert Alan SHEARER

VIC

For service to golf.

Mr Darrell Gregory SHEPHARD

Gerringong NSW 2534

For service to softball.

Mrs Tamara Jane SHEPHERD

Balwyn North VIC 3104

For service to the community through charitable organisations.

Mr David Howard SHERR

Armadale VIC 3143

For service to the Jewish community of Melbourne.

Mr Peter William SIMPSON

Gwandalan NSW 2259

For service to the performing arts as an entertainer.

Mr Kenneth Victor SIMPSON-BULL

Glen Waverley VIC 3150

For service to jazz music preservation.

Mr Selvamanickam SINNATHAMBY

Kenmore QLD 4069

For service to the community, particularly through the church.

Ms Lynette SKILLERN

Leongatha North VIC 3953

For service to the community of Leongatha.

Mr Patrick SLATTERY

Newcastle NSW 2300

For service to the community through a range of roles.

Mr Donald Joseph SLAUGHTER

Yangebup WA 6164

For service to music as a pipe organist.

Dr Karen SMITH

VIC

For service to paramedicine.

Mr Raymond John SMITH

Dayboro QLD 4521

For service to rowing.

Mr Rodney Leon SMITH

Mitcham SA 5062

For service to music education.

Mr William Horatio SMITH

Tingalpa QLD 4173

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Denise SMITH-ALI

Belmont WA 6104

For service to Indigenous language preservation.

Mr John William STAVERT

Brooklyn NSW 2083

For service to the communities of Hornsby and Brooklyn.

Mrs Nadia Maria STEFANI

Foster VIC 3960

For service to the community of Fish Creek.

Dr Mark James STEPHENS

VIC

For service to the community through a range of organisations.

Mr Paul STEVENS

Toogoolawah QLD 4313

For service to the community of the Gold Coast.

Dr Graeme Tyson STEVENSON

Somerset TAS 7322

For service to conservation and the environment.

Mr George Neil STEWART

VIC

For service to the community of Colac.

Mr Ronald Robert STOBAUS

Essendon VIC 3040

For service to athletics.

Mr Frederick William STOLZ

Kippa-Ring QLD 4021

For service to secondary education.

Mr Kenneth Raymond STONE

Jerrabomberra NSW 2619

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Vena Mary STONEHAM

Cherrybrook NSW 2126

For service to the community, particularly through the church.

Dr Margaret Rwth STUCKEY

Doncaster VIC 3108

For service to community health.

The late Mr Lyndsay Peter SUHR AFSM

Formerly of Glenorchy TAS 7010

For service to the community of Tasmania.

Dr Jane Elizabeth SULLIVAN

Kew East VIC 3102

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Rosemary Ann SWADLING

Kawana QLD 4701

For service to the community of Rockhampton.

Mr David Barry SWAN

Mount Ousley NSW 2519

For service to the community through a range of roles.

Mr Guy Puget TANNER

Mudjimba QLD 4564

For service to surf lifesaving.

Mr Samuel Louis TATARKA

St Kilda East VIC 3183

For service to the Jewish community.

The Reverend Gayle TEASDALE

VIC

For service to the community, particularly through the church.

Mr Alan TERRENS

Bayswater VIC 3153

For service to the community through a range of roles.

Ms Janet Lorraine THOMAS

Yallingup Siding WA 6282

For service to animal welfare.

Mr Alan James THOMPSON

Balwyn VIC 3103

For service to wood turning.

Mr John Richard TILLY

Mount Crosby QLD 4306

For service to veterans.

Mr Stuart Graeme TIPPLE

Terrigal NSW 2260

For service to the law.

Mr Paulus Petrus TOONEN

Scarborough QLD 4020

For service to the community of Redcliffe.

Mr Andrew Windeyer TRAILL

Newcastle West NSW 2302

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Judith Ellen TRAVERS

Acton Park TAS 7170

For service to education administration, and to the community.

Mr Bevan Sidney TRELOAR

Mount Barker SA 5251

For service to the community through a range of roles.

The late Mr David Andrew TURNBULL

Formerly of Ascot Vale VIC 3032

For service to local government administration.

Mr Steven Lawrence TURNER

Bridgetown WA 6255

For service to square dancing.

Mrs Robyn Margaret TWIGG

Balgowlah NSW 2093

For service to the community through a range of organisations.

Mr Reuben URBAN

Brighton East VIC 3187

For service to the Jewish community.

Mrs Alexandra VAKITSIDIS

Alberton SA 5014

For service to the Greek community of Adelaide.

Mrs Liliane VITA

VIC

For service to dance as a teacher and administrator.

Mr John Byron WADE

Terrigal NSW 2260

For service to the community through charitable organisations.

Dr Coralie WALES

NSW

For service to community health.

Mrs Katherine Margaret WALKER

Brookton WA 6306

For service to youth, and to the community.

Mr John Desmond WARD

Elanora Heights NSW 2101

For service to the community through a range of organisations.

Ms Judith WARD

NSW

For service to international relations.

Mrs Pamela Kay WARD

Elanora Heights NSW 2101

For service to the community through a range of organisations.

Mr Arthur George WATSON

Old Guildford NSW 2161

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Carmel WEATHERBURN

ACT

For service to netball.

Mr Graham John Roland WHEELER

Gulliver QLD 4812

For service to community of Townsville through a range of organisations.

Mrs Janet WHISSON

Cunderdin WA 6407

For service to primary education.

Mr Kenneth WHITE

Drouin South VIC 3818

For service to the community of the Cardinia Shire.

Mrs Lone Vittrup WHITE

Whitfield QLD 4870

For service to the creative arts as a ceramicist.

Mr Peter William WHITE

Wamberal NSW 2260

For service to veterans, and to the community.

Mr Paul WHITTEMORE

Shoal Bay NSW 2315

For service to the community of Port Stephens.

Professor Tissa WIJERATNE

Essendon VIC 3040

For service to medicine as a neurologist.

Dr Judith Lynne WILKS

Sawtell NSW 2452

For service to education.

Ms Tanya Yvette WILKS

Hamilton NSW 2303

For service to broadcast media, and to the community.

Mrs Marianne WILLIAMS

Sunbury VIC 3429

For service to the community of Sunbury.

Mr Neil Raymond WILLIAMS

Sunbury VIC 3429

For service to the community of Sunbury.

The late Reverend Roger Grant WILLIAMS

Formerly of Malvern East VIC 3145

For service to secondary education.

The late Mr James Dowling WILSON

Formerly of Camperdown VIC 3260

For service to the community through a range of roles.

Ms Tina Louise WILSON

Uki NSW 2484

For service to the visual arts.

Mr Uri WINDT

NSW

For service to the Jewish community.

Mrs Patricia WOOD

Charnwood ACT 2615

For service to the community, particularly through the church.

Mr Peter Michael WOODHOUSE

Noraville NSW 2263

For service to veterans.

Mrs Florence Margaret WOODS

Maleny QLD 4552

For service to the community of Maleny.

Dr Rodney James WOODS

VIC

For service to medicine as a surgeon, and to water polo.

Mr John Walter WOODSIDE

Kingswood SA 5062

For service to the construction industry.

Mr David Douglas WRIGHT

Strathdale VIC 3550

For service to the community of Bendigo.

Mr Glenn Wilbur WRIGHT

Leongatha VIC 3953

For service to the community of Leongatha.

Dr William Smylie WRIGHT

NSW

For service to medicine as a psychiatrist.

Dr Evelyn Mei Yin YAP

Malvern SA 5061

For service to medicine, and to multiculturalism.

Mrs Jean YOUNG

Torquay VIC 3228

For service to community of the Surf Coast region.

Ms Rozanna ZALEWSKI

VIC

For service to the community through a range of organisations.

Miss Keturah ZIMRAN

Hermannsburg NT 0872

For service to the visual arts.

The late Ms Connee-Colleen

Formerly of Queanbeyan NSW 2620

For service to the community of Queanbeyan.

OFFICER OF THE ORDER IN THE MILITARY DIVISION

Lieutenant General John James FREWEN DSC AM

For distinguished service as Commander Defence COVID-19 Task Force and Coordinator General of the National COVID-19 Vaccine Task Force.

MEMBER OF THE ORDER IN THE MILITARY DIVISION

Commander Debbie Ann BUTTERWORTH OAM CSM and Bar RAN

For exceptional service to the Royal Australian Navy in the field of Navy People leadership and management.

Rear Admiral Stephen John HUGHES CSC RAN

For exceptional service to the Australian Defence Force in senior Command and staff roles.

Captain James Richard LEVAY RAN

For exceptional service in the field of career management and leadership development of Navy People.

Rear Admiral Nigel Antony PERRY CSC RAN (Retd)

For exceptional service to the Royal Australian Navy in senior command and management roles.

Rear Admiral Christopher Erson SMITH CSM RAN

For exceptional service to the Royal Australian Navy in senior command and management roles.

Brigadier Kahlil Scarf FEGAN DSC

For exceptional service in the Australian Army as Chief of Staff Army Headquarters and Commander 3rd Brigade.

Brigadier David John KELLY CSC DSM

For exceptional service as Chief of Staff Army Headquarters, Divisional Chief Trans-regional Threats Coordination Cell, Plans Branch, United States Joint Chiefs of Staff, and Director of Workforce Strategy – Army.

Lieutenant Colonel Glyn David LLANWARNE OAM

For exceptional service to the Australian Defence Force in the field of sensitive and strategic personnel case management.

Brigadier Gregory Robert NOVAK

For exceptional service in command and liaison appointments for the Australian Defence Force.

Colonel Leonard OEI

For exceptional service to the Australian Army as Director of Military Arts, Royal Military College and Joint Logistics Command as the Chief of Staff.

Brigadier Craig Donald SHORTT DSC CSC DSM

For exceptional service as Director General Land, Director General Career Management Army and Commander Special Forces Group.

Wing Commander Kerry Ann HOLLINGS

For exceptional service in major international engagement, strategic recruitment development, and Professional Military Education reform for the Australian Defence Force.

Warrant Officer Brett Andrew HOOPER OAM

For exceptional service throughout the introduction of P8-A Poseidon Maritime Patrol aircraft, and the EA-18G Growler Airborne Electronic Attack capability for the Australian Defence Force.

Air Commodore David John PADDISON CSC

For exceptional performance of duty as the Commander Joint Task Force 633 on Operation ACCORDION from July to December 2021.

Wing Commander Mark Gregory PENTREATH CSM

For exceptional service to the Australian Defence Force in organisational reform and change management.

Warrant Officer Dean Anthony RHODES

For exceptional service in Air Movements development for the Royal Australian Air Force.

Group Captain Catherine Mary WILLIAMS

For exceptional service as Lead Defence Coordinator for the Australian International Airshow and Operations and Command responsibilities from 2009 to 2022.

MEDAL OF THE ORDER IN THE MILITARY DIVISION

Chief Petty Officer Nathan James BYAST

For meritorious service in the field of Marine Engineering and training.

Warrant Officer Richard John DOREY

For meritorious service to the Navy as an aircraft technician and as the Course Facilitator of the Chief Petty Officer and Warrant Officer Promotion Courses.

Warrant Officer Michael James MADIGAN

For meritorious service in the field of Maritime Logistics.

Captain P

For meritorious service in the delivery of weapons and technical intelligence within Defence.

Major Laurent Pierre BERLIOZ-NOTT

For meritorious performance of duty in the development of target systems, intelligence procedures and training.

Warrant Officer Class One Timothy James LANGSTON

For meritorious service in the field of Military Intelligence doctrine and education.

Warrant Officer Class One Eric John LEWIS

For meritorious service in the field of senior leadership as the Regimental Sergeant Major of the Special Forces Group, 6th Brigade, 2nd Commando Regiment and the Special Forces Training Centre.

Warrant Officer Class One Nardia Jane MCCULLOCH

For meritorious service as the Command Chief Clerk at Forces Command and Headquarters 2nd Division, and as the Technical Manager at the Army Personnel Support Unit (New South Wales).

Sergeant Jason Deepak BAHADUR

For meritorious performance of duty in the sustainment of the KC-30A capability for the Australian Defence Force.

Sergeant Timothy John DAVIES

For meritorious performance of duty in target intelligence training for the Australian Defence Force.

Wing Commander Rachael Sarah QUIRK

For meritorious performance of duty in engineering, airworthiness and culture to enhance air power for the Australian Defence Force.

MEMBER OF THE ORDER IN THE GENERAL DIVISION (HONORARY)

Ms Mitu BHOWMICK LANGE

St Kilda VIC 3182

For significant service to the performing arts through film.

Professor Michelle LEECH

Toorak VIC 3142

For significant service to medical education, and to professional organisations.

Ms Mary Ann LYTTLE

Ascot Vale VIC 3032

For significant service to aged care, and to community health.

MEDAL OF THE ORDER IN THE GENERAL DIVISION (HONORARY)

Ms Katy BARFIELD

Yarraville VIC 3013

For service to business, and the environment.

Ms Margit CIANELLI

Upper Barron QLD 4883

For service to wildlife conservation.

Emeritus Professor Peter Hayden CURSON

Pymble NSW 2073

For service to tertiary education.

Mrs Claire Beatrice EDMANSON

Mount Beauty VIC 3699

For service to youth through Scouts.

Mr Gerald HARWOOD

South Hobart TAS 7004

For service to youth through Scouts.

GW

#Australia #Day #Honours #List

Source by [tellusdaily.com]